Rozhlasová relácia ʺDetské práva zakotvené v Dohovore o ľudských právach dieťaťaʺ
20.03.2023
Deklarácia práv dieťaťa - dokument na ochranu dieťaťa prijala OSN v roku 1959. Obsahuje desať základných morálnych princípov potvrdzujúcich, že „ľudstvo je povinné dať dieťaťu to najlepšie, čo má.“ V roku 1979 - medzinárodnom roku dieťaťa sa začali práce na Dohovore o právach dieťaťa. V roku 1990 tento dokument akceptovala aj Slovenská republika. O obsahu dohovoru informovala žiakov pani učiteľka A. Berešová prostredníctvom školského rozhlasu.
Pozitíva zdravého životného štýlu
16.02.2023
Zdravie je ovplyvnené našim životným štýlom. Nevhodné návyky zvyšujú riziko vzniku rozličných civilizačných chorôb a znižujú celkovú kvalitu nášho bytia. V PP prezentácii si žiaci osvojili zásady zdravej výživy, význam otužovania, dôležitosť pravidelného vetrania tried a v neposlednom rade zmysel telesných aktivít. Nadobudnuté informácie si preverili v záverečnom kvíze.
Beseda šikanovanie, kyberšikanovanie, aktivity proti šikanovaniu
15.02.2023
Cieľovou skupinou besedy o negatívnych vplyvoch používania mobilov a internetu boli žiaci 6. a 7. ročníka. Osvojili si spôsoby ochrany osobných údajov na sociálnych sieťach, aby predišli narušeniu osobného priestoru a intimity. Získali však aj informácie o postupe pri už existujúcej kyberšikane.
Fašiangové dobroty
08.02.2023
Každoročne slávime fašiangy karnevalom. Naša telocvičňa sa počas tohto dňa mení na ríšu víl, princezien, čarodejníc, rytierov, škriatkov, superhrdinov... Rozprávkové bytosti sa prítomným predviedli v slávnostnom pochode. Po zábavných hrách a súťažiach sme si spoločne zatancovali. Keďže nám poriadne vyhladlo, spolužiaci z Praktickej školy pre nás pripravili klasické fašiangové dobroty – šišky s lekvárom. Ďakujeme !
Karneval
08.02.2023
Fašiangy patria k najveselším zvykom počas roka. Začínajú sa na Troch kráľov a končia sa Popolcovou stredou. V minulosti ako aj dnes sú obdobím veselosti a hodovania, vyvrcholením ktorého je fašiangová zábava s maskami vyjadrujúcimi „svet naruby“, v ktorom sa stierali spoločenské bariéry. Za najarchaickejšie fašiangové masky sa považujú masky, ktoré znázorňovali rôzne zvieratá. Naši žiaci si masky na karneval vyrobili sami , no boli veľmi pekné a nápadité.
Boj proti obchodovaniu s ľuďmi a sexuálnemu zneužívaniu
25.01.2023
Problém obchodovania s ľuďmi sa na Slovensku prvýkrát objavil po roku 1989. SR sa stala krajinou tranzitu , cez ktorú sú obete tohto závažného trestného činu obchodované najmä do krajín západnej Európy. Tu sú zneužívané na účely sexuálneho vykorisťovania. Ide o najvýnosnejší a najrýchlejšie sa rozvíjajúci nelegálny obchod na svete. Cieľom besedy bolo sprístupniť žiakom praktické rady o správaní sa v cudzom, neznámom prostredí a rozpoznať pochybné ponuky práce v zahraničí. Učitelia im poskytli cenné kontakty na nápomocné orgány.